úterý 23. června 2026

 

Studio Andrého Rieu je po rekonstrukci luxusnější a zvučnější

André Rieu kompletně zrekonstruoval po 25 letech své studio a zkušebnu v Maastrichtu. Studio bylo zrekonstruováno za pouhých šest týdnů. Členové orchestru Johana Strausse se dnes mohli na vlastní oči přesvědčit o výsledku, což vyvolalo mnoho nadšených reakcí.


 

Původní myšlenkou bylo předělat zvukovou režii kvůli přechodu ze systému Dolby Surround na systém Dolby Atmos. „To zní mnohonásobně lépe a je to v tuto chvíli to nejlepší, co je technicky možné,“ vyprávěl spokojený dirigent orchestru.

Ale firma, která tohle za značnou sumu přijela uskutečnit, vedle toho udělala pro zajímavost řadu nákresů a vizualizací, jak by mohli přestavět celé studio, aby byl během zkoušek lepší zvuk. Nakonec to stálo dvojnásobek, ale i tak jsem souhlasil, protože jsem byl přesvědčen o kvalitě. Také jsem si hned přidal pár svých přání, jako například vyvýšené plošiny a pěknou dřevěnou podlahu. Vypadá to mnohem příjemněji.“

Studio teď vypadá trochu jako vyzdobený koncertní sál včetně s lustry a dekoracemi na stěnách. Chybí tu jen sedadla, které v koncertním sále normálně bývají.

Orchestr si vylepšené akustiky okamžitě všiml. „Je zřejmé, že v podstatě můžeme hrát jen na polovic,“ řekl Rieu. „Protože se zvuk optimálně vrací. Jsem rád, že jsou s výsledkem všichni spokojeni. Vždyť v tom musíme všichni pokračovat nejméně dalších čtyřicet let.“

V každém případě orchestr zkouší v nadcházejících dnech na 12 koncertů na Vrijthofu. Koncerty začínají příští čtvrtek 2. července.

(Chapeau, 22.6.2026, podle článku Jo Cortenraedta)

 


Žádné komentáře:

Okomentovat