Studio Andrého Rieu je
po rekonstrukci luxusnější a zvučnější
André Rieu kompletně zrekonstruoval
po 25 letech své studio a zkušebnu v
Maastrichtu. Studio bylo zrekonstruováno za
pouhých šest týdnů. Členové orchestru Johana Strausse se dnes
mohli na vlastní oči přesvědčit o výsledku, což vyvolalo mnoho
nadšených reakcí.
Původní myšlenkou bylo předělat
zvukovou režii kvůli přechodu ze systému
Dolby Surround na systém Dolby Atmos. „To zní mnohonásobně lépe
a je to v tuto chvíli to nejlepší, co je technicky možné,“
vyprávěl spokojený dirigent orchestru.
„Ale firma, která tohle za
značnou sumu přijela
uskutečnit, vedle
toho udělala
pro zajímavost řadu
nákresů a vizualizací, jak by mohli přestavět celé
studio, aby byl
během zkoušek lepší
zvuk.
Nakonec to stálo dvojnásobek, ale i
tak jsem souhlasil,
protože jsem byl přesvědčen o kvalitě. Také jsem si hned přidal
pár svých
přání,
jako například vyvýšené plošiny a pěknou
dřevěnou podlahu. Vypadá to mnohem příjemněji.“
Studio teď
vypadá trochu jako vyzdobený koncertní sál včetně
s lustry a dekoracemi na stěnách.
Chybí tu jen sedadla,
které v koncertním sále normálně bývají.
Orchestr si vylepšené
akustiky okamžitě všiml. „Je zřejmé,
že v podstatě můžeme
hrát jen na polovic,“ řekl Rieu.
„Protože se zvuk optimálně vrací.
Jsem rád, že jsou s výsledkem všichni spokojeni. Vždyť
v tom musíme všichni pokračovat nejméně dalších
čtyřicet let.“
V každém případě orchestr zkouší
v nadcházejících dnech na 12 koncertů na
Vrijthofu. Koncerty začínají příští
čtvrtek 2. července.
(Chapeau, 22.6.2026, podle článku Jo Cortenraedta)