Studio Andrého Rieu je po rekonstrukci luxusnější a zvučnější
André Rieu kompletně zrekonstruoval po 25 letech své studio a zkušebnu v Maastrichtu. Studio bylo zrekonstruováno za pouhých šest týdnů. Členové orchestru Johana Strausse se dnes mohli na vlastní oči přesvědčit o výsledku, což vyvolalo mnoho nadšených reakcí.
Původní myšlenkou bylo předělat zvukovou režii kvůli přechodu ze systému Dolby Surround na systém Dolby Atmos. „To zní mnohonásobně lépe a je to v tuto chvíli to nejlepší, co je technicky možné,“ vyprávěl spokojený dirigent orchestru.
„Ale firma, která tohle za značnou sumu přijela uskutečnit, vedle toho udělala pro zajímavost řadu nákresů a vizualizací, jak by mohli přestavět celé studio, aby byl během zkoušek lepší zvuk. Nakonec to stálo dvojnásobek, ale i tak jsem souhlasil, protože jsem byl přesvědčen o kvalitě. Také jsem si hned přidal pár svých přání, jako například vyvýšené plošiny a pěknou dřevěnou podlahu. Vypadá to mnohem příjemněji.“
Studio teď
vypadá trochu jako vyzdobený koncertní sál včetně
s lustry a dekoracemi na stěnách.
Chybí tu jen sedadla,
které v koncertním sále normálně bývají.
Orchestr si vylepšené akustiky okamžitě všiml. „Je zřejmé, že v podstatě můžeme hrát jen na polovic,“ řekl Rieu. „Protože se zvuk optimálně vrací. Jsem rád, že jsou s výsledkem všichni spokojeni. Vždyť v tom musíme všichni pokračovat nejméně dalších čtyřicet let.“
V každém případě orchestr zkouší v nadcházejících dnech na 12 koncertů na Vrijthofu. Koncerty začínají příští čtvrtek 2. července.
(Chapeau, 22.6.2026, podle článku Jo Cortenraedta)




