André Rieu nechává předělat svoje zkušební studio na taneční sál: „Naposledy jsem ho viděl tak šťastného při narození vnoučat.“
André Rieu si vybudoval ráj. V posledních
měsících, zatímco měl turné v Polsku,
v pobaltských státech, Skandinávii a
dalších místech, se jeho nahrávací studio
a zkušebna v Maastrichtu proměnily v taneční sál s vynikajícím
zvukem. „Tady můžeme pokračovat
dalších čtyřicet let.“
V pondělí ráno se ve zrekonstruovaném
studiu scházeli letně oblečení první
hudebníci, aby začali zkoušet na sérii
koncertů na Vrijthofu, které se od
příštího čtvrtka uskuteční v Maastrichtu již podvacáté.
Jejich výrazy mluvily za vše. Takovou
obnovu, jako je tato, nečekali.
Uvnitř to stále vonělo naprostou novotou. André se procházel po zrekonstruovaném studiu šťastný jako dítě. „Naposledy jsem ho takhle šťastného viděl při narození vnoučat,“ prohlásil Pierre, syn Andrého.
„Lidí kolem nás se pokaždé ptám, jestli je naše studio stále moderní. Teď se ukázalo, že existuje něco nového: Dolby Atmos. Nevěděl jsem, co to je,“ říká šestasedmdesátiletý dirigent. „Jeli jsme si to poslechnout do Belgie a mě to hned zaujalo. Přesně toto jsem chtěl už před pětadvaceti lety, když jsem toto studio stavěl.“
Posledních dvacet pět let Rieu pracoval ve stejné místnosti, ale ta byla plná záclon a měla dlažbu. „To nebyla ideální akustika.“
Nyní tu visí obrovské korunní lustry, na stěnách jsou dekorace, dřevěná podlaha a okna propouštějící světlo: je to, jako byste vstoupili do tanečního sálu ve Vídni. „Od nynějška je zvuk skutečně krásný. Díky Dolby Atmos slyšíte zvuky všude kolem sebe. Díky tomu se stáváte ještě více součástí hudby.“
„Tohle už se nesmí,“ říká dirigent návštěvníkovi, který vchází dovnitř s šálkem kávy. „Pít kávu je ve studiu od nynějška zakázáno. S kávou se bryndá a to dělá moc skvrn.“
© Marcel Van HoornPierre dodává: „Tato renovace nesmírně motivuje pokračovat dalších čtyřicet let. Některá kina mají také Dolby Atmos. To poskytuje zvláštní zážitek. Pro Andrého to znamená hodně, že toto může realizovat. Je to zlatý hřeb jeho práce. Dává mu to svobodu."
Stejně jako u všech rekonstrukcí, i tady byl termín stresující. Uvolnil se stropní zvukový panel a minulý víkend se porouchala klimatizace. „Ještě nejsme úplně hotovi,“ směje se Rieu. „Ale tak to má být, protože jak se říká: poslední úsek je nejtěžší.“
Jak zněla zkouška? „Bylo napínavé, jak to bude znít, ale bylo to hned velmi dobré. Možná byl zvuk sem tam stále příliš hlasitý a ne všichni jsou ještě na ideálním místě, ale na tom zapracujeme.”
O koncertech na Vrijjthofu nechce rodák z Maastrichtu zatím nic prozradit. „Všechno musí zůstat překvapením.“ Zkoušky vánočních koncertů také probíhají tento týden. Možná s dětským sborem? Ani o tom Rieu nic neprozradil.*
* Kdo sledujete Andrého na Facebooku, jistě jste viděli reel ze zkoušky s dětským sborem. Takže ano, na vánočním koncertu bude dětský sbor.
Limburger 24.6.2026, (článek volně přeložen a upraven)



Žádné komentáře:
Okomentovat