Berlín Anno 1925
Navazuji na minulý příspěvek o prohlášení Marjorie Rieu a s jejím svolením zde uvádím výňatek z knížky "André Rieu - Moje hudba, můj život", ve kterém vypráví André Rieu o jejím otci.
"Otec Marjorie, který se narodil v Berlíně v roce 1907, si koupil jako patnáctiletý kluk gramofon. Takový pravý kufříkový gramofon s velkou troubou a klikou, kterou se musel gramofon natočit, aby bylo slyšet hudbu. Aby si tento drahý předmět mohl vůbec pořídit, koupil si gramofon napůl se svým kamarádem. První dva týdny v měsíci stál gramofon u něj doma, dalších čtrnáct dní u kamaráda. Také gramofonové desky, které si kupovali, se rozdělovaly podle stejného způsobu: dva týdny u jednoho, dva týdny u druhého. A tak se jim podařilo i přes omezené prostředky založit docela pěknou sbírku.
Jako mladí měli samozřejmě především zájem o zábavnou a taneční hudbu té doby, kterou hrály orchestry jako jsou JACK HYLTON a ADALBERT LUTTER. Ale to nebylo to jediné. Jako obyvatelé Berlína, který byl považován v té době pro celý svět za centrum kulturního života, měli to štěstí, že kolem roku 1925 mohli osobně navštěvovat zajímavá představení. Byli přítomni u prvních představení později světoznámých divadelních her a oper. Například v divadle „Theater am Schiffbauerdamm“ byla v roce 1925 premiéra Třígrošové opery od Bertolda Brechta. Z melodií, které pro tuto operu složil Kurt Weill, se nečekaně staly šlágry. Tím nejznámějším se stala píseň Macky Messer, opravdu skutečný hit, který si kdekdo prozpěvoval a pískal. Také tahle hudba, v originálním podání kromě jiných s Lottou Lenjou, patřila do sbírky desek mého tchána a jeho kamaráda.
Bohužel „zlaté časy dvacátých let“ netrvaly dlouho a nastala doba, která nemá v historii obdoby. Židovští prarodiče Marjorie utekli do Nizozemska v červenci 1933 několik měsíců po té, kdy se dostal k moci Hitler. Její děda, obdchodník s textilem, založil v Maastrichtu malou továrničku na výrobu podšívek do klobouků. (Mimochodem, ta budova zde stále ještě stojí, několik metrů od domu, kde nyní bydlíme. O sobotních odpoledních si tu hrají malí kluci ze skautského oddílu, kteří naštěstí neznají předešlou historii jejich klubovny.)
Po třech letech si zde rodiče vybudovali slušnou existenci a jejich tři synové a snacha za nimi také mohli z Berlína přicestovat. Moc si toho s sebou vzít nemohli, ale v zavazadle mého tchána byla kromě nejzbytnějších věcí a kromě deseti (!) německých marek, (více se nesmělo vyvážet), jeho jedinečná sbírka desek. Ta se mezitím rozrostla na dobrých tři sta kusů a obsahovala také část sbírky jeho kamaráda, který všechny své věci nechal ležet, když utekl do Jižní Ameriky a před tím ho požádal, aby dával na jeho desky pozor.
V Maastrichtu začal můj tchán nový život. Krátce po jeho emigraci se seznámil na bále ve Valkenburgu s mojí tchýní, která měla ráda hudbu stejně jako on. Poslouchali společně desky, které s sebou přivezl, a které v Nizozemsku ještě nebyly k mání, a měli z nich velké potěšení.
Dlouho však jejich radost být spolu a ani radost z hudby netrvala kvůli rokům, které následovaly. Život se začal měnit stále více v peklo a jedinou starostí bylo, jak si zachránit holý život.
V roce 1942 pomohla tchýně, která tehdy pracovala v odboji, najít mému tchánovi úkryt. Svoji drahocennou sbírku, to jediné, co mu z Berlína ještě zbývalo, u sebe mít nemohl. Místo bylo jen na to nejnutnější. Ostatní jeho věci včetně cenné sbírky se musely schovat někde jinde. On sám a stejně tak i jeho desky musely během války z bezpečnostních důvodů několikrát změnit adresu. Můj tchán válku přežil spolu se svojí matkou a bratrem. Oženil se v roce 1945 a začal nový život podruhé. Zpočátku to bylo pachtění a dřina, protože moc z toho, co rodina měla před válkou, nezbylo. Naštěstí jeho milované desky ano. Po nějakém čase se vzchopil natolik, že mohl pokračovat ve svém starém koníčku poslouchat a shromažďovat hudbu.
Sbírka, nyní už i tak rozsáhlá, se rozrůstala o opery, operety, populární vážnou hudbu a hodně o hudbu z poválečných let: americkou a anglickou taneční hudbu, francouzské šansony, mezinárodní šlágry a evergreeny. Obsáhlý repertoár zahrnoval od Barnabáše von Gézy po Paula Godwina a Glenna Millera, od Richarda Taubera a Carusa po Maurice Chevaliera, Josephine Baker a Marlene Dietrich.
Stovky fantastických desek, ze kterých měla rodina, ve které Marjorie vyrůstala, po dlouhá léta potěšení, takže ani ona si neuměla představit život bez hudby, i když trochu jiným způsobem než já. Stejná hudba, jedinečná sbírka starých skřípajících desek na 78 otáček, sbírka, která prodělala takovou dlouhou a impozantní historii, se stala o mnoho let později základem mého úspěchu."
Dobrý den,
OdpovědětVymazatMohu se zeptat, jak mohu doručit na Pražském koncertu květinu Martině?
Děkuji m.
Dobrý večer pane Martine, těší mě váš úmysl. Pokud máte místo v blízkosti pódia, nebude jistě těžké předat květiny přímo tam, pokud sedíte dále, můžete je odevzdat v merchandise, stánek bývá hned naproti hlavnímu vchodu O2. Ti se potom o další postarají. Srdečně Zdravím, Ewi
OdpovědětVymazat